sekretariat@psplosiow.opole.pl 77 412 53 26

Szlakiem Ducha Gór Karkonoszy

W dniach 13-14 maja 2019 r. uczniowie klasy 4a i 4b z Publicznej
Szkoły Podstawowej w Łosiowie  wraz z opiekunami, wzięli udział w wycieczce szkolnej szlakiem Ducha Gór Karkonoszy. Pierwszym punktem, nieodzownym w czasie wycieczek do Karpacza była Świątynia Wang, ten norweski kościół z przełomu XII i XIII wieku, urzekł młodych traperów swoim pięknem, precyzją wykonania i malowniczym położeniem u podnórza gór. Zachwyt malował się na twarzach, dla niektórych było to pierwsze spotkanie z górami.

            Pod wodzą przewodnika grupa ruszyła spod światyni niebieskim szlakiem, do schroniska Samotnia – najstarszego schroniska PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu. Tam strudzeni wędrowcy posili się pysznymi, słodkimi naleśnikami, a w drodze powrotnej oczom uczestników wycieczki ukazały się dziki wodospad. Nastąpił kolejny postój, na obowiązkowe zdjęcia pamiątkowe.

             W ośrodku “Horyzont” czekała na uczniów dyskoteka, przydały się wypełnione po brzegi walizki, zwłaszcza żeńskiej części wycieczki. Po pożywnym śniadaniu obie klasy ruszyły na spotkanie oko w oko z Duchem Gór do Karkonoskich Tajemnic. W zaciemnionych przestrzeniach, poznaliśmy legendy związane z Karkonoszem, dowiedzieliśmy się jak pozyskać korzeń mandragory, skąd wzięła się sława tutejszych hut szkła. Dzieciom przybliżone zostały, w innowacyjny sposób cztery żywioły. Ten punkt programu wycieczki na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

            Kolejnym punktem na mapie podróżników był Dziki Zachód, ten u podnórza Karkonoszy, czyli wizyta w miasteczku Western City. Deszcz przeszkodził w zabawie zdobywcom Dzikiego Zachodu i przygnał wszystkich do saloonu, w którym można było podziwiać indiański taniec.            Zmęczeni, ale szczęśliwi w późnych godzinach popołudniowych, młodzi wędrowcy wrócili do domu. Kolejna wyprawa już za rok.

Tekst: Anna Nowacka

Foto: Teresa Rączka

Skip to content