sekretariat@psplosiow.opole.pl 77 412 53 26

Historia

Z kart historii naszej szkoły…

Wczesną wiosną 1960 roku podjęto pierwsze prace zapowiadające budowę nowej szkoły. Rozpoczęto badanie terenu, wiercenie studni , a następnie przystąpiono do wylewania fundamentów.

24 czerwca tego samego roku, w dniu zakończenia roku szkolnego, uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli w pochodzie na plac budowy, który licznie zgromadził mieszkańców Łosiowa i okolicznych miejscowości oraz przedstawicieli władz powiatowych i wojewódzkich. Podczas uroczystości został wmurowany kamień węgielny i akt erekcyjny pod budowę Szkoły Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Łosiowie. Przewodniczącym Komitetu Budowy Szkoły został pan Stanisław Fedorowicz.

Mury pięły się ku górze dzięki zaangażowaniu mieszkańców Łosiowa, Różyny, którzy pracowali przy budowie, orali ziemię i sadzili drzewa. Codziennym gościem-doradcą, który nie uchylał się od fizycznej interwencji w pracy był Inspektor Oświaty pan Jan Mrózek, kierownik PGR-u pan Stanisław Boroń i sołtys wsi pan Zygmunt Tomczuk.

10 września 1961 roku nastąpiło uroczyste oddanie nowej szkoły społeczeństwu. Symbolicznego przecięcia wstęgi i wręczenia kluczy nowemu kierownikowi szkoły panu Stanisławowi Gabrylukowi dokonała pani poseł Bronisław Cychańska.

Od tej chwili minęło już wiele lat, zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie. Obecnie do szkoły uczęszczają już wnuki i prawnuki Tych, których marzenie o szkole się spełniło…

Skip to content