splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

Wycieczka do Warszawy

TORUŃSKIE PIERNIKI W  WARSZAWIE

Dnia 6.12.2018 r. uczniowie klasy 5a Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie udali się na wycieczkę szkolną do Warszawy.  Wyjazd  zorganizowany był w ramach projektu  programu wsparcia systemu żywienia dzieci „Żółty Talerz”,  stworzonego przez Kulczyk Foundation i PCK.

Wędrówka  rozpoczęła się od Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie spacerując przez Śródmieście oglądali tętniącą życiem  stolicę.  Następnie   odwiedzili Stare Miasto, gdzie podziwiali Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i Syrenkę Warszawską. Młodzi turyści mieli okazję zobaczyć także  Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudzkiego oraz Pałac Prezydencki.

Głównym punktem  wycieczki była wizyta w  Pracowni Efektu Domina Kulczyk Foundation i  warsztaty z wypieku pierników. Przygodę  kulinarną rozpoczęto od mycia rąk, a przed przystąpieniem do pracy wszyscy uczestnicy  otrzymali  fartuszki ze świątecznym nadrukiem i  z logo fundacji.

Tajniki piernikarskiej wiedzy  przekazali dzieciom pracownicy Muzeum  Piernika w Toruniu.  Mistrz piernikarski i   towarzysząca mu wiedźma korzenna  przenieśli zebranych w czasie i przestrzeni do XVI-wiecznej piekarni. Pośród zapachów kardamonu, imbiru i kory cynamonowej dzieci mogły aktywnie uczestniczyć  w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według receptur sprzed 500 lat. Przesiewały mąkę, ucierały korzenie. Największą atrakcją okazało się samodzielne  kształtowanie ciasta, które  zostało umieszczone  w ozdobnych formach. Czekając na gotowy wypiek dzieci słuchały toruńskich legend i opowieści. Po takiej lekcji wszyscy uczniowie zostali czeladnikami Mistrza Piernikarskiego.  Na pamiątkę pobytu w pracowni otrzymali dyplom oraz zabrali jeszcze ciepłe pierniki.

Wycieczka zakończyła się wieczornym spacerem, podczas którego można było podziwiać świąteczne iluminacje  warszawskich ulic.

W autokarze czekała jeszcze jedna niespodzianka. Jak co roku 6 grudnia Mikołaj miał sporo pracy, ale  nie zapomniał również o prezentach dla uczestników wycieczki.

Pomimo zmęczenia wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych wrażeń i poszerzyła wiedzę. Jednocześnie dała poczucie niedosytu i potrzebę kolejnego przyjazdu do stolicy.

Serdecznie dziękujemy  Kulczyk Foundation i Opolskiemu  Oddziałowi  Okręgowemu PCK  za możliwość uczestniczenia w projekcie.  Składamy również podziękowania dla Centrum Dystrybucyjnego Biedronka w Skarbimierzu za ufundowanie  mikołajkowych prezentów .

 „Dla ludzi naprawdę wielkich nie ma większej radości od tej aby drugim sprawiać radość”- Wilhelm Keppler.

Anna Jelenkowska

Skip to content