XIII World Multiplication Table Day

17 listopada 2023 roku z okazji XIII Światowych Dni Tabliczki Mnożenia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie przystąpili do finału międzyklasowych zmagań w znajomości tabliczki mnożenia, przygotowanych przez nasze panie uczące matematyki: Karinę Dobrasiak i Agnieszkę Łabiak. Tegoroczny finał odbywał się na hali sportowej i był pełen zdrowej rywalizacji i entuzjazmu. Jego przeprowadzenie możliwe było dzięki uprzejmości Rady Rodziców PSP w Łosiowie, która ufundowała nagrody rzeczowe w postaci gier logicznych dla wszystkich finalistów oraz słodkości dla kibiców. Radzie Rodziców bardzo dziękujemy.

O swoich wrażeniach z finału opowiedział jeden z finalistów tegorocznych rozgrywek

„ Wchodzimy na halę sportową pełni ekscytacji i oczekiwań.  Cała nasza drużyna mocno poddenerwowana. Tam, na środku boiska, porozkładane jakieś koce, pachołki, mopy, fartuchy. No nie. Dziś miał się odbyć finał w tabliczce mnożenia. Przygotowaliśmy się do niego prawie dwa miesiące!!! Stoczyliśmy zaciętą klasową rywalizację,  kto będzie reprezentował naszą klasę w matematycznych zmaganiach. A tu taka klapa. Oszukali nas. Pewnie każą nam sprzątać. Ale nie …, coś się dzieje. Prawdę mówiąc widok jest niesamowity – za nami górują trybuny wypełnione kibicami, którzy, pełni zapału, podkręcają atmosferę.

Szybko ubieramy się w sportowe stroje, zakładamy buty o ultra-przywieralnej podeszwie i zaczynamy się rozgrzewać. Nim zdążymy się zorientować, słyszymy jak pan dyrektor Stanisław Kowalczyk wita wszystkich zebranych, życzy dobrej zabawy,  mądrego główkowania i ogłasza rozpoczęcie zawodów. Całej naszej drużynie serca zaczynają mocniej bić, a adrenalinowy zastrzyk wlewa się w nas wraz z energią tłumu.

Stoimy na starcie, pani Karina tłumaczy pierwszą konkurencję, a pani Agnieszka demonstruje.  Czuję, jak dreszcz emocji przechodzi przez całe moje ciało. Sądzę, że nikogo nie powinienem się bać, ale konkurencja jest zacięta. Obok mnie stoją zawodnicy ze starszych klas – Herkulesi matematyki.

Pani od matematyki odlicza już ostatnie sekundy, głos staje się coraz głośniejszy, a ja czuję, że nie mogę się doczekać, aby ruszyć. Walcząc z  początkowym napięciem, ruszamy. To jest „wyścig koców” . Trzeba szybko biegać i jeszcze szybciej rozwiązywać przykłady z tabliczki mnożenia.  Próbuję skupić się i nie dać odwrócić uwagi przez entuzjazm kibiców, którzy skandują naszą drużynę.

Nasze podejście jest doskonałe. Mnożymy liczby intuicyjnie, jakby nasze ręce działały same i wpisywały wyniki na kartkach. Nie ma czasu na zastanawianie się, trzeba działać automatycznie jak robot matematyczny. Nasze oczy śledzą kolejne cyfry, a błysk przenika przez nasze myśli. To jest sportowy szał matematyczny!

I tak przez dwie godziny lekcyjne. Dziewięć różnorodnych konkurencji. Jeżdżenie na deskorolce, ubieranie strojów wykonanych z worków na śmieci, bieganie z mopem, sprint na kocach, a to wszystko połączone z rozwiązywaniem zadań z tabliczki mnożenia. Zawodnicy przed nami mnożyli jak szaleni, a tłum na trybunach patrzył z podziwem i dopingował.

Nasza  rywalizacja była wspaniała, pełna pasji i determinacji. Nieustannie przybywało nam energii, a mnożenie stało się naszą drugą naturą. Im dłużej trwały zawody, tym bardziej czuliśmy, że się rozkręcamy!”

Po ostatniej konkurencji nadeszła chwila prawdy – podsumowanie wyników.

Po kilku minutach ogłoszono zwycięzcę. Drużyna ta, dzięki świetnym biegaczom i umiejętnościom w rozwiązywaniu zadań matematycznych, zdobyła największą liczbę punktów i tym samym cały team został mistrzem tych niezwykłych zawodów.

Pan dyrektor Stanisław Kowalczyk pogratulował wszystkim finalistom i wręczył ufundowane przez Radę Rodziców upominki.

W kategorii klas 4-6:

I miejsce drużyna z klasy 6 w składzie: Dobrasiak Nicola, Lisowiec Fabian, Sygit Zuzanna

II miejsce drużyna z klasy 5 w składzie: Czarnecki Bartosz, Kulczycka Maja, Mokrzan Antonina

III miejsce drużyna z klasy 4 w składzie: Dobrasiak Krystian, Dunal Nina, Lipiec Antoni

W kategorii klas 6-8:

I miejsce drużyna z klasy 7 w składzie: Jagieło Julia, Kiezik Mateusz, Kravchenko Vira

II miejsce drużyna z klasy 6 w składzie: Kompanicki Antoni, Supiński Michał, Wiktorcik Adam

III miejsce drużyna z klasy 8 w składzie: Jagiełło Amelia, Szpunar Stanisław, Ziembicki Michał

Należy podkreślić, że całe wydarzenie było niezwykłe i pomogło uczniom nie tylko wizualnie zrozumieć tabliczkę mnożenia, ale również dodatkowo rozwijało ich zdolności motoryczne. Zawody sportowe z tabliczką mnożenia na pewno na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Konkursy zaangażowały nie tylko uczestników, ale i uczniów dopingujących swoje koleżanki oraz kolegów. Zwycięzcom gratulujemy, a Radzie Rodziców serdecznie dziękujemy za ufundowane upominki. Mamy nadzieję, że po raz kolejny w naszej szkole matematyka została pokazana jako świetna zabawa.

Do następnego łamania głów z tabliczką mnożenia!

Karina Dobrasiak, Agnieszka Łabiak

Skip to content