INTELIGENTNIE ZAPROGRAMOWANI – PROJEKT KREATYWNA OPOLSZCZYZNA

W bieżącym  roku szkolnym  nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego: „Kreatywna Opolszczyzna – program twórczych metod kształcenia w szkołach Aglomeracji Opolskiej”.

Działanie realizowane jest ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

„Inteligentnie zaprogramowani” to jedno z zadań, w którym uczestniczyć będzie 15 uczniów z klas: piątej i ósmej. Zajęcia prowadzą  panie: Grażyna Cisakowska i Anna Jelenkowska.

Głównym celem przedsięwzięcia jest rozwijanie kompetencji informatycznych. Uczestnicy  mają    możliwość budowania, programowania i testowania rozwiązań opartych na technologii.  Skupiamy się przede wszystkim na świetnej zabawie.

Przygodę z robotyką rozpoczęliśmy od kodowania  „OzoBota”. Jest on jednym z najmniejszych na świecie programowalnych robotów o wymiarach około 2,5 cm wysokości i średnicy. Z pozoru mały rozmiar mieści w sobie potężne możliwości.

Podczas zajęć poznamy również język i edytor Ozoblockly służący do tworzenia algorytmów, pozwalających na realizację zadań zobrazowanych graficznie na ekranie komputera. Praca w nim uczy myślenia analitycznego, formułowania problemów i szukania dróg ich rozwiązania.

Kolejnym wyzwaniem będzie poznanie środowiska Lego Mindstorms. Te  niezwykłe klocki umożliwiają konstruowanie zarówno prostych, jak i bardzo skomplikowanych maszyn. Budowanie robotów rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne, natomiast ich programowanie uczy logicznego myślenia.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzi konstruktorzy mają  szansę poszerzenia wiadomości w zakresie kompetencji kluczowych, rozwijania logicznego myślenia i kreatywności. Szkoła natomiast zyskała dodatkowe wyposażenie pracowni informatycznej.

Anna JelenkowskaGrażyna Cisakowska

Skip to content