splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie włączyli się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania. Code Week – to  europejska inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe.

Code Week to święto kodowania… czas nauki programowania przez aktywną i twórczą zabawę,  nastawioną na rozwój uniwersalnych kompetencji: kreatywność, formułowanie problemów, abstrahowanie,  myślenie logiczne.

Codziennie od 10 do 16 października na lekcjach informatyki poszczególne klasy poznawały różne metody uczenia się programowania, wykonywały zadania związane z elementami kodowania. Nie obyło się również bez rozmów na temat zasad programowania oraz historii przedsięwzięcia. W ramach orientacji i doradztwa zawodowego nauczyciel opowiedział też o drodze naukowej i predyspozycjach jakie musi mieć programista.

Tydzień Kodowania  to  przede wszystkim  doskonała okazja, by zacząć zabawę z aplikacjami, grami i zabawami logicznymi. Uczniowie klas 5-8 działali za pomocą obiektowego języka programowania na platformie internetowej scratch.mit.edu. Ósmoklasiści wykorzystując pojęcie instrukcji pętli i tworzyli wyrażenia warunkowe. Zadaniem  klasy siódmej było stworzenie gry. Piąte i szóste klasy podczas spotkań tworzyły krótkie animacje.

Klasy młodsze kodowały bez komputera. Pretekstem do poznania poszczególnych tajemniczych kodów były ćwiczenia praktyczne zmierzające do rozwiązania zagadek. Dzieci ćwiczyły wydawanie i rozszyfrowywanie instrukcji przy pomocy kart pracy. Czwartoklasiści musieli się  wykazać  znajomością skrótów nazw angielskich kierunków głównych i pośrednich. Ich zadaniem było kierowanie strzałkami po planszy zgodnie ze stronami świata. Dzieci z klas 1-3  rozwiązywały zadania   związane z położeniem obiektów, kierunków ruchu, odkodowaniem obrazów oraz opracowaniem prostych algorytmów dotyczących codziennych sytuacji.

Do nauki programowania wykorzystaliśmy również grę Scottie Go! Bardzo atrakcyjne dla dzieci okazało się połączenie  układania  kartonowych klocków z aplikacją zainstalowaną na tablecie, dzięki której mogli sprawdzać efekty swojej pracy.

Nasza szkoła została zgłoszona i wpisana na mapę europejskich działań w ramach Code Week EU 2019.

Tydzień Kodowania był okazją do rozwijania umiejętności. Uczniowie eksperymentowali z wielkim zaangażowaniem oraz dzielili się pomysłami i doświadczeniami.  Mamy nadzieję że zainteresowali się kodowaniem i są zmotywowani do dalszego poznawania tajemnic programowania.

Anna Jelenkowska

Skip to content