W roku szkolnym 2023/24  po raz kolejny OSP w Łosiowie realizuje program edukacyjny „TRZYMAJ FORMĘ”  – ŻYJ AKTYWNIE I ZDROWO pod patronatem Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Brzegu. Projekt skierowany jest do uczniów kl. IV – VIII, ich rodziców oraz wszystkich nauczycieli szkoły,  koordynowany przez p. Jadwigę Fornal nauczyciela biologii, p. Piotra  Barszcza koordynatora sportu, z udziałem p. Elżbiety Ochman nauczyciela wdżwr i p. Marzeny Żak- instruktora fitness.                                                                                                                                                                    

       Szkoła otrzymała materiały edukacyjne promujące zdrowie, które są bazą do działań.   W tym roku program realizowany jest metodą projektów: społecznego, którym były biegi uczniowskie pod hasłem „Święto Niepodległości, czas zdrowia i radości” oraz   projektu edukacyjnego, w którym że liderzy, uczniowie z kl. VII i VIII pod kierunkiem nauczycieli samodzielnie opracowali i realizują Osobisty Model Zdrowego Stylu Życia. Model  ten oparty jest na właściwym odżywianiu się opartym na zbilansowanej diecie, systematycznej aktywności fizycznej, umiejętnym ograniczaniu skutków stresu i dystresu i eliminowaniu uzależnień. Już w lutym uczniowie kl. V-VIII pracowali metodą projektu analizując i tworząc  etykiety zdrowych zakupów. W marcu uczniowie kl. IV, VI, VII  tworzyli tzw.  „mapę myśli” wykorzystania w diecie zdrowych produktów pochodzenia pszczelego, w tym miodu jako wartościowego zamiennika cukru. Na lekcjach wdżwr pogłębiali wiedzę na temat jakości i ilości spożywanych posiłków, przygotowywali zdrowe tosty oraz zdrowe sałatki.  W kwietniu liderzy przeprowadzą pogadanki  dla kolegów z kl. IV -VIII prowadzące do stworzenia ich Osobistego Modelu Zdrowego Stylu Życia, zaczynając od  obliczania własnego BMI,  komponowania własnego Talerza Zdrowego Żywienia opartego na zasadach zbilansowanej diety. W maju liderzy zaplanowali  warsztaty praktycznego przygotowywania zdrowego posiłku- tortilli wieloziarnistej zgodnie  z powyższą ideą.

W  Kl. VII na ostatnich lekcjach biologii  uczniowie uczyli się radzenia sobie ze stresem poprzez ćwiczenia oddechowe, relaksację Jacobsona i zachowania asertywne . Swoje prace  projektowe liderzy wyeksponowali na gazetce szkolnej i stronie internetowej, aby podzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem  z młodszymi kolegami w szkole  oraz rodzicami.

Jadwiga Fornal

Skip to content