Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca przez wszystkich miłośników mistrza  powieści fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem 25 marca przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy.   J.R.R. Tolkien pracował nad „Władcą Pierścieni” kilkanaście lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.

Fani Tolkiena obchodzą to święto w rozmaity sposób, na przykład organizują spotkania, imprezy cosplayowe i dyskusje dotyczące świata Śródziemia.

 Nasza szkoła także dołączyła do tych obchodów. Na lekcji języka polskiego klasa 6 przeniosła się nie tylko do biblioteki, ale i do krainy Krasnoludów, Orków, Elfów i chciwego smoka. A to za sprawą pierwszej książki ze słynnej serii : „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

Głośne czytanie fragmentów o niesamowitych przygodach pozwoliło powtórzyć wszystkie informacje oraz zakończyć omawianie tej wspaniałej lektury.

Mam tylko nadzieję, że uczniowie klasy 6 sięgną po kolejne przygody Bilbo i jego kompanów.

Dla ciekawych  polecam filmik  przygotowany z tej okazji  przez panie

 z Miejskiej i Gminnej Biblioteki publicznej w Lewinie Brzeskim.

https://fb.watch/r1xRk6c0is/

Tekst wykorzystany: www.kalbi.pl, www.ksiazka.net.pl

Ilona Lis

Skip to content