splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

Priviet, hello, zdravej, hola, dzień dobry!

25 września 2020 r. mury szkoły w Łosiowie rozbrzmiały powitaniami w wielu europejskich językach. Wszystko to za sprawą obchodzonego 26 września Europejskiego Dnia Języków Obcych. To międzynarodowe święto, zainicjowane przez Radę Europy, ma na celu zachęcić Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagować zalety różnorodności językowych. W PSP Łosiów uczymy się języków: polskiego, angielskiego i niemieckiego.

W naszej szkole na wielobarwność językową nie możemy narzekać! Niezmiernie miło nam było z okazji tego dnia, zaprosić kilkoro naszych uczniów do akcji propagującej naukę języków obcych. Usłyszeliśmy kilka słów w języku ukraińskim, dzięki uczącej się w naszej szkole Virze Kravchenko. W gorące, południowe klimaty Hiszpanii, ze swoim niesamowitym akcentem, przeniósł nas Mateusz Skuza Więckowski. Wprost na Bałkany, do słonecznej Bułgarii  zabrała nas Letisia Baltadzhieva. Angielski akcent wprowadził Oliwier Wojciechowski, mogliśmy przez chwilę poczuć się sąsiadami Big Bena. 

Każdej klasie, tego dnia przypadł w udziale ubiór związany kolorystyką flagi danego kraju europejskiego. Z pewnością był to jeden z najbardziej barwnych dni tej jesieni w PSP Łosiów.

 Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć i przytoczyć kilka słów w danym języku. Na drzwiach klas dało się przeczytać: kalimera, bon jour, ciao. 

To ciekawa inicjatywa, która pozwala uczniom poznawać nowe kraje, języki i obyczaje. Kto by pomyślał, że u nas w Łosiowie przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w centrum Europy, gdzie rozbrzmiewa tyle języków. Wszystko to, dzięki naszej otwartości na różnorodność. Dzięki takim akcjom, od najmłodszych lat uczniowie naszej szkoły nie tylko mają szansę poznawać odmienność językową i kulturową, ale przede wszystkim zostają uwrażliwione na zagadnienia związane z  tolerancją.

W tym roku klasom przypadły następujące państwa:

Klasa 1 – Polska (biało-czerwoni)
Klasa 2 – Włochy (zielony, biały, czerwony)
Klasa 3 – Hiszpania (czerwony, żółty)

Klasa 4 – Ukraina (żółty, niebieski)
Klasa 5 – Wielka Brytania (granatowy, czerwony, biały)
Klasa 6a – Francja (niebieski, biały, czerwony)
Klasa 6b – Grecja (biały, niebieski)
Klasa 7a – Niemcy (czerwony, żółty, czarny)
Klasa 7b – Bułgaria (biały, zielony, czerwony)
Klasa 8 – Chorwacja (czerwony, biały, granatowy) 

Inicjatorkami wydarzenia były: Iwona Kasztelan i Anna Nowacka.

Skip to content