splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

„ Nasza mała ojczyzna ekologicznie”

Mając w uszach słowa „ Cudze chwalicie , swojego nie znacie” obie klasy 7 postanowiły poznać  najbliższe okolice  promując jednocześnie ekologię w naszym życiu. Stąd też pomysł, by 10.09.2021 udać się na rowerową (ekologiczny transport!) wycieczkę  brzegiem Odry.

Cała grupa, wraz z paniami wychowawczyniami Joanną Chudy (7a) i Aldoną Idczak- Kulczycką (7b), a także pod opieką pań Teresy Rączki i Małgorzaty Jabłońskiej oraz panów Piotra Barszcza i Dariusza Leszczynowicza, wywołała niemałe zaciekawienie swymi kamizelkami odblaskowymi i kolorowymi kaskami. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Podzieliliśmy się na  grupy i ruszyliśmy wprost do Zwanowic, by zwiedzić śluzę oraz poznać zasady działania  Elektrowni Wodnej Kopin. Następnie udaliśmy się na jaz, który jest położony nieco dalej. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Kulińskiego   poznaliśmy zalety i wady zawodu operatora śluzy, a także sporo szczegółów dotyczących  funkcjonowania i znaczenia zarówno elektrowni wodnej, jak i jazu.

Kolejnym etapem naszej podróży był przejazd przez Kopanie, następnie obok krzyża pokutnego do Zawadna, gdzie korzystając z przygotowanego przez myśliwych miejsca urządziliśmy piknik. Czas wypełniły zabawy i pogawędki uczniów i nauczycieli. Mając na uwadze ekologię, pamiętaliśmy o posprzątaniu  terenów na których stacjonowaliśmy.

Następnie, nieco już zmęczeni, ale pokrzepieni posiłkiem ruszyliśmy w drogę powrotną przez Różynę. Przy okazji usłyszeliśmy kilka słów o  mijanym  kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w  tej miejscowości.

Wycieczkę triumfalnie zakończyliśmy przed naszą szkołą. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się w tak prosty, ekologiczny sposób poznać najbliższe okolice, podreperować tężyznę fizyczną, promować zachowania proekologiczne, a przede wszystkim wspólnie się  bawić!

Aldona Idczak-Kulczycka

Skip to content