NARODOWE CZYTANIE W PSP W ŁOSIOWIE

Narodowe Czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej to inicjatywa zapoczątkowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, ukształtowanie w Polakach nawyku sięgania po arcydzieła rodzimej literatury oraz wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty narodowej.

Tegoroczne Narodowe Czytanie miało swoją odsłonę jubileuszową, ponieważ mija właśnie 10 lat, odkąd w 2012 roku akcja została zainaugurowana uroczystym czytaniem najważniejszego dla Polaków dzieła, czyli Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku akcja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę 4 września. Wydarzenie to przeszło już także do tradycji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Łosiowie. W naszej szkole celebrowano je dzień wcześniej, w piątek 3 września.

Już kolejny rok z rzędu do akcji na gruncie szkolnym włączyli się nauczyciele, dyrektor oraz uczniowie. Organizacją przedsięwzięcia zajęły się polonistki: Aneta Strzecha – Ochocińska i Ludwika Chojnacka, nauczyciel biologii, Jadwiga Fornal, bibliotekarz, Ilona Lis oraz pani Aneta Zakrzewska, mama uczennicy klasy czwartej.

Aby uczcić jubileusz dziesięciolecia, organizatorzy, przy wsparciu Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, przygotowali wystawę okolicznościową upamiętniającą historię  akcji. Wyeksponowane zostały i przypomniane wszystkie czytane przez ostatnią dekadę dzieła wybitnych polskich twórców

Lekturą tegorocznej, jubileuszowej odsłony akcji Narodowego Czytaniabyła Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Dramat bezkompromisowo demaskujący obłudę i zakłamanie, dzieło ponadczasowe, pełne przestróg, ukazujące negatywne strony ludzkich wyborów, bezlitośnie konfrontujące wyobrażenia z realiami życia codziennego.

Przybliżeniu realiów epoki oraz jej swoistego nastroju miała posłużyć scenografia nawiązująca do motywów utworu oraz czasu, w którym toczy się akcja dzieła.

I chociaż dramat Zapolskiej należy do kanonu lektur szkoły średniej, nie podstawowej, poprzez czytanie wielkich dzieł uczniowie zyskują motywację do sięgnięcia po książkę jako alternatywę dla smartfona czy komputera. Wszak warto pamiętać, że młodzież bardzo szybko chłonie wiedzę i nabywa umiejętności. Trzeba jej tylko pokazać odpowiednią drogę.

                                                                                   Aneta Strzecha – Ochocińska

Skip to content