splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

„DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”

Celem projektu jest edukacja dzieci w zakresie higieny jamy ustnej. Wspierając walkę z problemem próchnicy wśród dzieci, Polski Czerwonym Krzyż wspólnie z firmą Mars Polska, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, kontynuuje realizację edukacyjno-profilaktycznego programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.

Dnia 26 listopada w klasie  drugiej odbywały się zajęcia edukacyjno–profilaktyczne, które przeprowadziła opiekunka Szkolnego Koła PCK. Dzieci miały możliwość odświeżenia i utrwalenia wiedzy na temat higieny jamy ustnej oraz wypracowania nawyków służących profilaktyce zdrowia zębów. Mali słuchacze dowiedzieli się o bakteriach pożytecznych i szkodliwych, poznali proces powstawania próchnicy i zasady zapobiegania chorobie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że regularne wizyty u stomatologa są niezbędne aby szeroki uśmiech zawsze gościł na  twarzach.

Nie obyło się bez pogadanki na temat prawidłowego odżywiania. Uczniowie omawiali niezbędne  składniki odżywcze.  Dowiedzieli się,  że dopełnieniem zdrowego uzębienia staje się właściwe dostarczenie odpowiednich pokarmów, bogatych w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mówili, o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki. Wymieniali produkty, które warto jeść i te, których należy unikać, żeby mieć zdrowe zęby. Prowadząca przypomniała, że należy spożywać produkty z dużą ilością wapnia, który jest głównym składnikiem budulcowym zębów i kości.    

Ważnym punktem pogadanki było uświadomienie dzieciom, że na zdrowie zębów wpływ ma  nie tylko ilość i  rodzaj spożywania produktów, ale także ich kolejność, czy odstęp czasu dzielący konsumpcję, od mycia zębów.

Dzieci pracowały w tematycznych książeczkach  edukacyjnych  „Ja i moje zęby”, kolorowały i podpisywały ilustracje, rozwiązywały zagadki i rebusy. 

Program realizowany był we współpracy z tutejszym oddziałem PCK, którego pracownicy przekazali uczniom upominki – zestawy do pielęgnacji zębów oraz materiały edukacyjne Super Wiewiórki oraz materiały edukacyjne.

Poprzez zabawę oraz ćwiczenia, zachęcamy dzieci do dbania o higienę jamy ustnej. Wierzymy, że zdobyta wiedza pozwoli uczniom świadomie,  właściwie i samodzielnie zatroszczyć się o piękny uśmiech.

Opiekun SK PCK Anna Jelenkowska

Skip to content