Wyjątkowe miejsce w wyjątkowych górach!

Uczniowie z klasy VII  Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie i III gimnazjum, 2 października 2018 r. pojechali na wycieczkę, by zwiedzić Szczeliniec Wielki.

Szczeliniec Wielki to najwyższe, a przy tym najpopularniejsze wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem górskim, aby dojść na szczyt, musieli pokonać drogę zbudowaną z 682 kamiennych stopni. W czasie wędrówki obserwowali charakterystyczny płaski wierzchołek, na którym umiejscowiony jest ogromny labirynt powstały w naturalny sposób. W wyniku wietrzenia powstała  grupa skał o kształtach podobnych do zwierząt i ludzi. Uczniowie  mogli wśród wyrzeźbionych przez naturę skał znaleźć „Mamuta”, „Słonia”, „Kwokę”, „Wielbłąda” i wiele innych. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Fotelem Pradziada.

Po zdobyciu  szczytu uczniowie podziwiali  z punktu widokowego całą Kotlinę Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami.

Po wyczerpującej wędrówce górskiej, uczniowie mogli złapać oddech w autobusie, by za chwilę zwiedzić następny atrakcyjny i ekscytujący punkt wycieczki, czyli tor saneczkowy „Góralka”. Ponad 450 metrów zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami, a śnieg stalową rynną. Świetna, całkowicie bezpieczna zabawa, mimo iż wprawni saneczkarze mogli rozwinąć prędkość nawet do 40 km na godzinę. Mniej odważni  regulowali szybkość przejazdu ręcznym hamulcem.

Następnym punktem zwiedzania był Park Zdrojowy w Polanicy-Zdrój, a w nim Kolorowa Fontanna – położona przy głównej alei parkowej. Swoją nazwę zawdzięcza temu, iż jest podświetlana kolorowymi reflektorami. Dodatkowo, fontanna „tańczy” do odtwarzanych utworów muzycznych, a woda tryska aż na 12 metrów. Szkoda, że  nie wystarczyło czasu, by zostać tam na dłużej, by podziwiać świetlny pokaz, który następuje po zmroku.

Do domów wróciliśmy wieczorowa porą w wyśmienitych humorach. Obiecaliśmy sobie, że wiosną zdobędziemy Błędne Skały.

 

Katarzyna Świderska

Skip to content