splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

Wycieczka w Góry Sowie

To był piękny, słoneczny dzień – 22 października – idealny na wyprawę szkolną. Klasy 6b i 7 wyruszyły na wycieczkę w Góry Sowie.

Droga w Góry Sowie była kręta i stroma. Pierwszym punktem programu były Sztolnie Walimskie. To tzw. podziemny kompleks „Riese” nazwany „Rzeczką”. Został wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Budowa tego kompleksu była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona. Do sztolni udaliśmy się z przewodnikiem, który opowiadał i prowadził nas począwszy od Wartowni, aż do podziemnych hali. Zobaczyliśmy również model latającej bomby V-1. Podziemny spacer zrobił na nas piorunujące wrażenie. Tysiące ludzi zginęło podczas pracy w sztolniach. Było zimno, wilgotno, brakowało jedzenia i odpowiednich narzędzi. Na ścianach podziemi obejrzeliśmy galerię rysunków wykonanych przez jednego z więźniów – jedenastolatka. Malował  je węglem na workach po cemencie. Rysunki były przerażające i pokazywały okrucieństwo, z jakim traktowano jeńców wojennych.

Drugim punktem naszej wycieczki był Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. To 700-letni obiekt, który pochodzi z czasów Piastów Śląskich. Dziś to częściowa ruina, gdzie można zobaczyć fragmenty średniowiecznych murów, jak i niektóre z zachowanych renesansowych pomieszczeń. Odwiedziliśmy dziedziniec, salę rycerską, a śmiałkowie weszli na wieżę oraz zaglądnęli do sali tortur. Na koniec wycieczki, w jednej z sal czekały na nas multimedialne niespodzianki oraz „poduszkowe” kino.

Wycieczka była pełna wrażeń, a jesienna pogoda urzekła nas swoim pięknem.

Iwona Kasztelan

Skip to content