splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

Tabliczka mnożenia nie dla lenia!

Jak połączyć rywalizację sportową z logicznym myśleniem i królową nauk – matematyką? Nic prostszego! My wykorzystaliśmy do tego IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który obchodzony był w piątek 04.10.2019r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Łosiowie im. Juliusza Słowackiego świętowała na całego.                                                                                                                         

Z okazji tego dnia został zorganizowany konkurs przez nauczycielkę matematyki – panią Agnieszkę Łabiak. Udział w nim brali uczniowie klas młodszych (4, 5), jak i starszych (6, 7, 8) w klasyfikacji klasowej oraz indywidualnej.                                                            

Zmagania zaczęły się już w poniedziałek 30.09.2018r. Z każdej klasy wyłoniono dwójkę ekspertów tabliczki mnożenia, którzy następnie reprezentowali zarówno swoją klasę, jak i siebie w konkursie indywidualnym oraz przyznano pierwsze punkty dla klas. Każdą klasę reprezentowało 5 osób – dwóch liczących oraz trzech sportowców. Aby przyznać punkty, sportowcy musieli wykonać wybraną liczbę ćwiczeń wylosowanych przez osoby liczące. Uczniowie wykazali się szybkością wykonywania działań oraz sprawnością i kondycją fizyczną.

W młodszej grupie wiekowej zwyciężyła klasa Vb, która wyprzedziła pozostałych zawodników, dzięki bardzo szybkiemu rozwiązywaniu działań matematycznych oraz sprawności fizycznej. Natomiast w grupie starszych uczniów zwyciężyła klasa VIb.

Konkurs indywidualny był nieco trudniejszy. Uczniowie musieli się wykazać w tym samym czasie prędkością liczenia oraz biegania. Największą rolę w tym zadaniu odgrywała ilość poprawnie obliczonych działań. W młodszej kategorii wiekowej, dzięki znajomości tabliczki mnożenia i sprawności fizycznej, zwyciężył i uzyskał tytuł „Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia” Ireneusz Sztajglik z klasy Vb. W starszej grupie wiekowej zwyciężyła oraz otrzymała ten sam tytuł  Aleksandra Rutkowska z klasy VIII. Popisała się ona nie tylko doskonałą sprawnością umysłu, ale również sprawnością fizyczną. Bardzo szybko wykonywała wszystkie działania, dzięki czemu zapewniła sobie prowadzenie. Zwycięzcy otrzymali gry logiczne, a pozostałe osoby kalkulatory oraz przyrządy pomiarowe. 

Konkursy zaangażowały nie tylko uczestników, ale i uczniów dopingujących swoje koleżanki oraz kolegów. Zwycięzcom gratuluję i mam nadzieję, że po raz kolejny matematyka została pokazana jako świetna zabawa.

Agnieszka Łabiak
Koordynator Lokalny ŚDTM 2019

Skip to content