„Święto Niepodległości – czas radości”

Pod takim hasłem mieszkańcy Łosiowa już od kilku lat obchodzą dzień 11 listopada. W tym roku, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Rada Sołecka Łosiowa oraz Publiczna Szkoła Podstawowa połączyły siły.

W tygodniu poprzedzającym rocznicę w szkole zrobiło się gwarno i radośnie. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję wziąć udział w różnych formach aktywności przygotowanych przez nauczycieli na tę okazję. W ramach konkursów śpiewali patriotyczne piosenkii recytowali wiersze o ojczyźnie, indywidualnie i klasowo wykonywali plakaty nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości. Starsi uczniowie gromadzili wiadomości i rozegrali quiz historyczny dotyczący wydarzeń z historii Polski z lat 1914 – 1918.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości miały miejsce 10 listopada. Zaczęliśmy od biegów na terenach wokół szkoły. Wystartowało w nich ponad 80 zawodników w czterech różnych grupach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Każdy, kto ukończył bieg ( a dokonali tego wszyscy zawodnicy), został na mecie uhonorowany pamiątkowym medalem wręczonym przez dyrektor szkoły panią Beatę Hargot. Potem nastąpiła klasyfikacja biegów, wręczenie nagród i poczęstunek pyszną grochówką dla każdego chętnego.

O godz. 15.00 w hali sportowej rozpoczęła się niezwykła uroczystość. Jako pierwsze wystąpiły 2 grupy przedszkolne. Dzieci ujęły widownię piosenkami, wierszami oraz niezwykłymi układami wstęg w kolorach barw narodowych.

Następnie wystąpił zespół wokalny „Łosiowianie”, który zaprezentował wiązankę pieśni żołnierskich i partyzanckich, zarówno tych wesołych jak i bardziej refleksyjnych.

Kolejnym punktem programu był montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum. Jego treść przekonała zebranych, jak trudnym i ciężkim wyzwaniem była dla Polaków walka o wolną ojczyznę.

Najwięcej owacji zebrał „Taniec z flagami. Uczennice klasy Va, w strojach stylizowanych na wojskowe, z czerwonymi furażerkami na głowach i każda z flagą w ręce, przemaszerowały przed publicznością, dając popis wdzięku, akrobacji i ekwilibrystyki.

Świąteczny nastrój trwał nadal. Organizatorzy konkursów przeprowadzonych wcześniej wśród uczniów ogłosili wyniki i wręczyli nagrody. Ich  laureaci mieli okazję zaprezentować zgromadzonej publiczności piosenki oraz recytacje, co spotkało się z niezwykle miłym przyjęciem. W tak radosnej atmosferze obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dobiegły końca.

Organizatorzy dziękują wszystkim gościom za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tak ważnej dla nas Polaków rocznicy. Wspólna radość i zabawa odbyła się dzięki sponsorom i fundatorom nagród, do których należą: p. Beata Bąk, p. Stanisław Krawiec, p. Katarzyna Zdun, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, Rada Sołecka, Publiczna Szkoła Podstawowa.

Skip to content