Polska Majówka

Początek maja dla każdego Polaka, to czas wyjątkowy. W tym roku Dzień Flagi, obchodzony 2 maja, staje się preludium 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z roku 1791.

Autorami Konstytucji byli Król, Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad, w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii),  sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Podczas wielu godzin lekcyjnych rozmawiam z uczniami na temat patriotyzmu, naszych obowiązków wobec ojczyzny. Czasy zmieniają się, w nieubłagalnym tempie mijają godziny, dni i lata. Zdawałoby się, że przeszłość nieuchronnie odchodzi w zapomnienie. Słowo tradycja nie znaczy zbyt wiele, a jednak…

Uspokajam wszystkich zmartwionych, oddanych Polsce i jej sprawom obywateli. Młodzi ludzie pamiętają! Dzięki rozmowom wiem, że dziś bycie patriotą jest zadaniem szalenie trudnym, na szczęście możliwym  do realizacji w nowy, tylko młodym znany sposób. Ojczyzna, szacunek do niej nie wyszły z mody!  Poniżej sposób postrzegania ojczyzny przez kolejne pokolenie, przez uczniów klasy 6a.

Dumna wychowawczyni Anna Nowacka

Skip to content