DZIEŃ PATRONA

16. maja w Domu Kultury w Łosiowie odbyło się przedstawienie pt. „Dzień Patrona, czyli rzecz o zagubieniu w czasie Julka Słowackiego”. Uczniowie klasy VIIa na tę uroczystość zaprosili całą społeczność uczniowską oraz wielu gości.

Na wstępie pan Stanisław Kowalczyk, dyrektor naszej szkoły zaprezentował nam postać naszego patrona, przypomniał o służbie  poety dla ojczyzny w tamtych trudnych czasach niewoli. Słowacki był  mistrzem słowa i poetą nastrojów, ale oprócz wspaniałego bogactwa wyobraźni był także patriotą.

Poznawaliśmy naszego patrona w nieco odmienny niż zazwyczaj sposób. Zaskakująca fabuła przedstawienia przeniosła naszego bohatera w czasy współczesne, gdzie jako młodzieniec zetknął się z rówieśnikami, z uczniami, którzy przygotowywali o nim apel.

Młody Juliusz początkowo przerażony („mamo, mamo gdzie jesteś !”- wołał) z czasem oswajał się z nową sytuacją i z ciekawością słuchał i oglądał pojawiające się postacie w kolejnych scenach. Z równym zainteresowaniem przyglądał się jak powstawała nasza szkoła i co go łączy z mieszkańcami Łosiowa.

Poznawaliśmy życie i twórczość naszego wieszcza poprzez dobiegający zza sceny tajemniczy głos oraz oglądając prezentację  multimedialną  bogatą w zdjęcia związane z Juliuszem Słowackim. Przedstawienie wprowadziło nas w nastrój epoki romantyzmu poprzez muzykę Franciszka Schuberta  i urokliwy taniec w wykonaniu uczennic  z klasy III.

Nie zabrakło fragmentów z twórczości poety, była Balladyna i jej siostra Alina oraz zakochany Kirkor oczekujący, która z dziewcząt  przyniesie pełny dzban malin. Słuchaliśmy podniosłych strof  z wiersza  „Oda do wolności” , a utwór „W pamiętniku Zofii Bobrówny” został zaprezentowany w wersji muzyczno-wokalnej.  Prorocze słowa naszego wieszcza w wierszu „Pośród niesnasków – Pan Bóg uderza”  dobitnie i głośno wybrzmiały w brawurowo zaśpiewanym utworze do tej poezji.

Kolejne sceny przedstawienia budowały zaskakujące  zmiany akcji i nie pozwalały widzom na nudę. Myślę, że autorce scenariusza, pani Annie Nowackiej udało się przedstawić poetę w dość oryginalny sposób. W szerokiej gamie ról aktorskich każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie i zaprezentować się jak najlepiej potrafi. 

W końcu nasz bohater dzięki szalonemu wynalazcy został ponownie przeniesiony w swoje czasy i tylko piorun  poszukiwał go wśród naszych uczniów. Przedstawienie zakończył wcześniej wspomniany zespół dziewcząt w układzie baletowym do nastrojowej muzyki romantycznej w choreografii pani Teresy Rączki. Spektakl przygotowała pani Joanna Chudy i Teresa Rączka. Dziękujemy za pomoc w organizacji przedstawienia panu Romanowi Ufie, kierownikowi Domu Kultury w Łosiowie.

Skip to content