splosiow@wodip.opole.pl77 412 53 26

DZIEŃ DRZEWA W PSP W ŁOSIOWIE

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie 9 października 2020 r. dołączyli w przeddzień  do  międzynarodowej akcji sadzenia drzew, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.   W Polsce, od początku XXI w., Dzień Drzewa jest obchodzony 10 października.

       Inicjatorem Dnia Drzewa był Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska i miłośnik przyrody. W 1872 r. zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia każdy z nich posadził drzewo. „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość” – tak argumentował swój apel.

       Idea spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

        Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Dlatego też uczniowie PSP w Łosiowie  w ramach akcji, na terenie szkoły posadzili 4 drzewa miododajne: lipę, wiśnię ozdobną oraz klon czerwony i zwyczajny  oraz 2 krzaki Budleji Dawida. Wybraliśmy drzewa miododajne, ponieważ stanowią one pokarm dla pszczół i innych owadów zapylających, które pobierają nektar oraz pyłek. Odwiedzając wiele kwiatów, zapylają rośliny, dzięki czemu mogą one owocować, rozmnażać się oraz stanowić pokarm dla ludzi i zwierząt. Dodatkowo nauczyciele przeprowadzili wśród uczniów pogadankę  na temat ochrony oraz znaczenia drzew dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

       Młodzież miała możliwość wziąć udział, w tym niecodziennym wydarzeniu, dzięki współfinansowaniu zakupu drzew przez Burmistrza  Gminy  Lewin Brzeski, ze środków przeznaczonych na  ochronę przyrody oraz bioróżnorodności.   

Tekst: Katarzyna Świderska

Zdjęcia: Teresa Rączka

Skip to content