sekretariat@psplosiow.opole.pl 77 412 53 26

50-lecie

10 września 1961r. w Łosiowie uczniowie po raz pierwszy przekroczyli próg nowej szkoły – Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego.

10 września 1961r. w Łosiowie uczniowie po raz pierwszy przekroczyli próg nowej szkoły – Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jej budowę postulowali mieszkańcy i czynnie włączyli się do prac budowlanych. A ponieważ pierwsi powojenni łosiowianie pochodzili z okolic Krzemieńca, postanowili nadać szkole imię Juliusza Słowackiego, aby przypominał ich dzieciom i wnukom o wschodnich korzeniach.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w dniach 26 i 27 kwietnia 2012r. Pierwszy dzień święta należał do uczniów, rodziców i obecnie pracujących nauczycieli. Rozpoczął się odsłonięciem pamiątkowej tablicy wmurowanej przy wejściu do szkoły, ufundowanej przez Radę Rodziców. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Leszek Włodarczyk. Kolejna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Zebrani mogli obejrzeć ciekawą i sentymentalną prezentację multimedialną poświęconą historii szkoły, jej tradycjom oraz współczesnemu życiu. Następnie odbył się finał konkursu o życiu i twórczości patrona szkoły, Juliusza Słowackiego. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lewinie Brzeskim, która była jednocześnie fundatorem cennych nagród. Uczniowie przygotowywali się do potyczek o patronie szkoły przez miesiąc, zgłębiając swoją wiedzę przy nieocenionej pomocy pani Ludwiki Chojnackiej, pracownicy biblioteki w łosiowskim Domu Kultury. Konkurs wygrała uczennica klasy IV Maja Barszcz, II miejsce zajęła Aleksandra Barszcz (kl.IV), III miejsce Marta Piwowarska (kl.VI).

Część artystyczną rozpoczęła inscenizacja fragmentu „Balladyny” przygotowana przez uczniów klas piątych. Następnie przedstawiony został montaż słowno – muzyczny opracowany przez panią Teresę Gabruk, który zapoznał widzów z historią powojennego osadnictwa w Łosiowie oraz historią szkoły. Uczniowie klasy III odegrali niezwykle sugestywnie scenkę z życia Juliusza Słowackiego oraz polskiej emigracji w XIX w.

Na zakończenie zebrani zwiedzili przygotowane w klasach wystawy, na których mogli podziwiać prace plastyczne uczniów oraz artystyczne dzieła mieszkańców Łosiowa i okolic, a także trofea sportowe, osiągnięcia dydaktyczne szkoły, nowoczesne pomoce szkolne. Obejrzeli również setki zdjęć z pięćdziesięcioletniego życia szkoły.

Drugi dzień jubileuszu rozpoczął się Mszą św. w Kościele p.w. Jana Chrzciciela w Łosiowie. Po nabożeństwie pochód uczniów, na czele którego niesiony był sztandar szkoły, przeszedł przez cały Łosiów aż do budynku szkolnego. W szkole uroczyscie wszystkich powitała dyrektor PSP w Łosiowie pani Beata Hargot . W uroczystości wzięli udział: Halina Bilik – Opolski Kurator Oświaty, Maciej Stefański – Starosta Powiatu Brzeskiego, Henryk Mazurkiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, Artur Kotara i Dariusz Struski – Burmistrz i v-ce Burmistrz Lewina Brzeskiego, Waldemar Włodek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim oraz wielu innych znamienitych gości. Przybyli również nauczyciele i pracownicy zatrudnieni wcześniej w naszej szkole, nauczyciele – emeryci oraz absolwenci.

W części artystycznej zaproszeni dyrektorzy łosiowskiej szkoły zostali uhonorowani przez dzieci specjalnymi medalami oraz piosenkami z osobistymi dedykacjami. Ten fragment programu przywołał wiele miłych wspomnień i najbardziej rozbawił zgromadzonych gości. Na zakończenie nauczyciele obecnie pracujący w szkole zadedykowali i zaśpiewali piosenkę wszystkim byłym pracownikom.

Po części oficjalnej goście mieli okazję obejrzeć przygotowane wystawy, odnaleźć siebie na bogatej ekspozycji zdjęć oraz powspominać stare, dobre czasy przy filiżance kawy.

Dyrekcja i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i Rodzicom, którzy wspierali nas w przygotowaniu tego wspaniałego jubileuszu. LB

Skip to content